Přihlášení

TECHYES

zvol si lepší budoucnost studuj technické obory

Přehled průmyslových odvětví

Strojírenství

StrojírenstvíStrojírenství je snad nejznámější technickou branží. Zahrnuje škálu produktů, od těch nejjemnějších součástek automobilů, přes letadla, lodě, až po turbíny jaderných elektráren, ropné věže nebo superpřesné obráběcí stroje. Čeští a moravští strojaři patřili a patří ke špičkám na světě. Věděli jste, že téměř pětinu všech lodních hřídelí pro lodní motory na celém světě vyrábíme u nás v ČR? Dovedete si představit, že kousek od vás někdo staví největší jeřáb na světě?

Stavebnictví

StavebnictvíTunel pod řekou, dálnice o šesti pruzích, most nad propastí, divadla, nemocnice, byty, obchody, promenády, kluby a bary. Někdo to musel postavit. Někdo, kdo dokáže vyrovnat plochu fotbalového hřiště tak, že je bez jediné kaluže. Někdo, kdo ovládá silné stavební stroje a za horou písku už vidí budoucí dům. S novými technologiemi jsou řemesla jako tesař, zedník nebo klempíř pro profesionály. Architektura a stavby ovlivňují prostředí, v němž žijeme. Za profesí s prozaickým názvem stavař se skrývá odpovědnost za budoucí tvář krajiny a měst. Pojďte se podívat k těm, kteří jsou v budování úžasných staveb opravdu dobří.

Elektrotechnika a informatika

Elektrotechnika a informatikaElektrotechnika je oborem, jehož produkty nacházíme na každém kroku. Kromě toho, že naše domy svítí a naše auta se dají nastartovat malou krabičkou, je příjemné mít v televizi sto programů přes satelit, je hezké letět na dovolenou letadlem a odvézt si z ní obrázky natočené videokamerou, je skvělé mít díky počítači celý svět na dosah ruky. Nic z toho bychom neměli bez elektrotechniků, chytrých lidí, kteří se vyznají v polovodičích, integrovaných obvodech a řídících systémech raket.

Lidé ve třetím tisíciletí jsou závislí na informacích. Ne snad na zprávách v televizi, ale na datech, informačních a komunikačních technologiích. Software je v PC, v mobilu, v řídící jednotce auta, ve všech inteligentních systémech řídících dopravu či elektrárny. Počítače vzdělávají lidi, monitorují vznik zemětřesení, počítají dráhu raketoplánu nebo třeba jen jednoduše tržbu v obchodech. Dovedly by víc, kdyby bylo více lidí, kteří je zdokonalují. Vize v IT jsou bez hranic. Odborníci z ČR pracují pro americkou armádu stejně jako pro vývojová centra motorů Formule 1. Krásný obor pro dobrodruhy i pro jemné dívčí povahy s citem pro preciznost.

Technické vzdělání je třeba i ve slévárenství

Fakta o slévárenství

Slévárenství je tradiční výrobou České republiky, která se v posledních letech modernizovala. Jsou používány pokrokové technologie, pro řízení je používána počítačová technika. Byly instalovány výkonné a po technické stránce moderní stroje, linky, agregáty a přístroje.

Slévárenství plní přísné ekologické zákony. Odlitky jsou nezbytnými polotovary pro strojírenství, automobilový průmysly i stavebnictví. Bez odlitků se neobejdeme v domácnostech ani v průmyslu.V současné době výroba odlitků činí 30 mld. Kč a slévárenství zaměstnává kolem 24000 pracovníků. Meziroční nárůst výroby odlitků je 12 %.Slévárenství se stalo exportním oborem, ale i nově příchozí investoři hledají v České republice kvalitní odlitky pro své finální výrobky.

Slévárenství v České republice zaujímá 6 až 7 místo ve výrobě odlitků v Evropské unii. Je známo svoji dobrou kvalitou odlitků a ta je také hlavním důvodem zvyšování výroby odlitků. Slévárenství je perspektivním a významným oborem průmyslové činnosti v České republice, který významně podporuje růst celé řady dalších oborů a průmyslu jako celku.

29. 7. 2010 2:09:44 | přečteno 2736x

Investice do rozvoje vzdělávání - ESF, EU, MŠMT, OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost KULK

 
Krajský úřad Libereckého kraje, odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu
U Jezu 642/2a, Liberec 2, 461 80  |  e-mail: techyes@kraj-lbc.cz  |  www.techyes.info
load